Rozważania o modelach sprawowania władzy

  Zainteresuj tematem więcej osób:


Jeremi GOŚĆ 16-08-07 12:47

Za górami, za lasami …,
czyli rozważania o pewnym modelu władzy
 
     Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna,
 staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy.
Charls Peguy     
 
 
Urzędnik czy polityk ?
         Jeden z czynnych sekretarzy gminnych w ramach dyskusji prowadzonej na łamach Serwisu Samorządowego powiedział „Burmistrz – to lokalny polityk, a nie zawodowy urzędnik. Prawo nie wymaga od osoby pełniącej tą funkcję umiejętności czytania i pisania, nie mówiąc już o odpowiednim kierunku i szczeblu wykształcenia lub posiadania doświadczenia zawodowego. Jedynym warunkiem objęcia tej funkcji jest posiadanie mandatu społecznego.
Z tego też względu wiele osób pełniących funkcje wójtów, burmistrzów, prezydentów nie potrafi np. rozróżnić decyzji administracyjnej od postanowienia i to nie tylko w zakresie definicji, ale przede wszystkim w zakresie funkcjonowania tych dwóch procesów i powiązania ich z innymi procesami zachodzącymi w urzędzie.
Należy podkreślić, że przytoczony powyżej przykład należy do abecadła wiedzy administracyjnej. Paradoks sytuacji polega na tym, że taka osoba, w obecnym stanie prawnym może bardzo głęboko ingerować w funkcjonowanie administracji samorządowej. Negatywne skutki takich działań to wzrost kosztów pracy administracji, zatrudnianie nowych, niekompetentnych lecz „swoich” urzędników, zaprzepaszczenie wiedzy organizacji, którą w dużej mierze posiadają urzędnicy z długoletnią praktyką zawodową oraz drastyczne obniżenie bariery antykorupcyjnej”.
 
Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre
 zwierzęta są równiejsze od innych.
                                                                                                  George Orwell
 
Władza! o tak, a odpowiedzialność …
Władza jest nieomylna, nie można powiedzieć o niej słowa krytyki, władzę można tylko chwalić.
Głosy krytyki są natychmiast wyłapywane, krytycy identyfikowani i poddawani szykanom włącznie z wykluczaniem ich z grona osób mogących dostać np. pracę w systemie robót publicznych. O swoich przewinieniach wobec władzy w większości są bez ogródek i bez świadków informowani.
Społeczeństwo jest zastraszone i żyje ze świadomością, że lepiej nie narażać się władzy. Stanowiska, funkcje, zaszczyty są dostępne z zachowaniem pozorów samorządności tylko dla wybranych, cieszących się względami burmistrza. Podział lokalnej władzy samorządowej na uchwałodawczą i wykonawczą jest formalny. Rada Miejska nie ma swojego zdania, bowiem część z radnych bezpośrednio lub pośrednio jest uzależniona od burmistrza.
W sprawach trudnych tłumaczenie burmistrza z reguły brzmi „To nie ja, to oni, urzędnicy” i na wszelki wypadek upoważnia kolejnego pracownika do podejmowania decyzji w swoim imieniu.
To w takim razie po co jest burmistrz jak wszystko zależy od pracowników ?
Bywa, że wiedza i wyobrażenie burmistrza o zarządzaniu gminą jest podobna do Orwellowskiego folwarku zwierzęcego, a  szpiclowanie i wzajemne donoszenie jest mile widziane i traktowane jako przejaw lojalności.
 
Usłużny głupiec gorszy jest od wroga.
 Karl Kraus
 
Antydemokraci  u władzy …
Burmistrz musi mieć wsparcie w najbliższych pracownikach. Najlepiej jest gdy ich postawa i praktyczne działania można określić mierny, bierny ale wierny”.
Taka ekipa najchętniej z mieszkańców gminy zrobiłaby poddanych, całkowicie uzależnionych od władzy. Częściowo się to udaje. Jest faktem, iż burmistrz decyduje o losach wielu ludzi w gminie. To jaskrawy przejaw feudalizmu, w gminie leżącej w środku Europy na początku XXI wieku.
Prymitywna propaganda sukcesu robiona w partacki sposób, rażąco sprzeczna z rzeczywistością ma w założeniu od rana do wieczora chwalić burmistrza.
Część ludzi w tym radni, faktycznie w to wierzy i ma pełne zaufanie do tego co słyszy.
O jakiejkolwiek działalności urzędu gminy i jego komórek organizacyjnych nie sposób się dowiedzieć.
Dokumenty w BIP-ie są nieaktualne lub zwyczajnie ich nie ma. Urzędnicy boją się odpowiadać na najprostsze pytania.
Czym spowodowana jest ta blokada informacyjna?
Administracja monstrualnie się rozbudowuje pochłaniając coraz więcej środków budżetowych marnotrawiąc owoce pracy społeczeństwa, ratusz ma ogromny apetyt i przeje wszystko co osiągnie.
 
Jeremi Bielicki

Odpowiedz Cytuj
Bezrobotny GOŚĆ 02-09-09 1:09

Njlepiej przeczytajcie "Folwark zwierzęcy" i to kilka razy aby tą książke zrozumieć. Właśnie to jest dobra lektura dla tych co tu piszą. Wybory - zobaczymy. Tak naprawdę to żdnych dobrych kandydatow tu nie mamy. Najlepiej kogoś z zewnątrz. Napewno nie na długo - bo znów znajdzie się ktoś oporny co będzie szukał dziury w całym i powie -" zdjąć go - robić co się da - nie nadaje się" zbyt dużo zatrudnia pracowników lub coś innego wynajdzie np. "ten obcy ma tu sprawować władzę - nie "najlepiej to ja potrafię- chociaż nie myśli o tym , że się nie sprawdził. Co my biedni bezrobotni mamy zrobić, żadnej pomocy, wsparcia , zrozumienia. A co tam najlepiej wyszlijcie nas na księżyc. Panowe co tak pragniecie władzy czy z Warszawy, Łodzi a nawet nasi mieszkańcy od urodzenia. Starcujcie i tak Was nie wybierzemy - co dla nas zerobiliści. Dlaczego działacie z ukrycie i przeciw nam - też jeszcze tu chcemy żyć.

Odpowiedz Cytuj
Gość 1 GOŚĆ 02-09-09 1:14

A ja tam się o nic nie boję. Chcę tu nadal żyć i to w spokoju.Ale czy nam dadzą byli wlodarze, ciągle jakaś zawierucha- opamiętajcie się.Najlepszy to jednak był ten młody Pan Tomek, ale też go wykopali.

Odpowiedz Cytuj


Wróć do tematów

Adres tej witryny: https://bialybor.istrefa.com

istrefa gmina Biały Bór | istrefa powiat szczecinecki | istrefa zachodniopomorskie | istrefa Polska

Biały Bór - miasto, gmina miejsko-wiejska, powiat szczecinecki, województwo zachodniopomorskie - portal lokalny
Kod pocztowy: 78-425


Info

  • Strona nie wymaga rejestracji ani logowania.
  • Każda nowa wypowiedź jest anonsowana na stronie głównej.

Szukaj...


Zgłoś problem...

Zgłoś problem techniczny związany z działaniem portalu.

Zgłoś problem